标题 | Camera / Snapchat |
广告公司 | TBWA\Switzerland AG |
广告战役 | 50 Years Big Mac |
广告主 | McDonald's |
品牌 | McDonald's |
Posted | 8月 2018 |
行业领域 | 餐馆与快餐 |
剧情简介 | Executions in this Lion;1. 1_MIXTAPE/PLAYLIST |
媒体类别 | 海报 |
Agency | TBWA\Chiat\Day New York |
Global Brand Director | Brian Swords |
媒介公司 | OMD Media |
Group Account Director | Danijel Sljivo |
Group Account Director | Khara Wagner |
客户总监 | Caroline Büchner |
Associate Account Manager | Sarah Cheng |
Worldwide Chief Creative Officer | Chris Garbutt |
首席创意官 | Chris Beresford-Hill |
集团创意总监 | Chris Rowson |
创意总监 | Bruce Roberts |
创意总监 | Manuel Wenzel |
文案 | Felix Freese |
Senior Copywriter | Tizian Walti |
文案 | David Voges |
Senior Art Director | Frédéric Nogier |
美术指导 | Angelo Sciullo |
Junior Art Director | Davy Renaud |
Junior Art Director | Michel Kissling |
Junior Art Director | Gaston Filippo |
插图画家 | Alex Trochut |
后期制作 | EG+ |
制作公司 | TBWA\Switzerland AG |
剪辑师 | Toni Rubera |
3D Artist | Vivian Lee |
3D Artist | Seokmin Hong |
Global Chief Creative Officer | Chris Garbutt |
Global Brand Leader | Brian Swords |
Group Creative Director & Head of Design | Chris Rowson |
Creative Direction | Manuel Wenzel |
Creative Direction | Bruce Roberts |
Art Direction | Frédéric Nogier |
Art Direction | Davy Renaud |
Art Direction | Gaston Filippo |
Art Direction | Michel Kissling |
Copywriting | Felix Freese |
Copywriting | Tizian Walti |
Copywriting | David Voges |
Copywriting | Angelo Sciullo |
Account Direction | Danijel Sljivo |
Account Direction | Khara Wagner |
Account Management | Sarah Cheng |
Illustration | Chris Rowson |
Illustration | Bruce Roberts |
Illustration | Alex Trochut |
Illustration | Gigi Lee |
Illustration | Mark Sloan |
Illustration | Hendrik Everaerts |
Illustration | Eric Groza |
Illustration | Vivian Lee |
Illustration | Seokmin Hong |
Illustration | John Smith |
Illustration | Estelle Vanduynslager |
Illustration | Fresh Helga |
3D-Art / Motion Design | Vivian Lee |
3D-Art / Motion Design | Seokmin Hong |
Illustrator | Pavel Sizov |
Illustrator | Jan-Hendrik Labuschange |
Illustrator | Greg Trombetta |
Illustrator | Joao Pereira |
Illustration | Kerem ÅeÅen |
Illustration | Selin Pervan |
Illustration | Ezgi Tanyeri |
Illustration | Chang Chun Boon |
Illustration | Wade Moonsamy |
Illustration | Anlyne Chen |
Illustration | Vic Huang |
Illustration | Emily Chia |
Illustration | Cheong Pui Yee |
Illustration | Hansel Lok Yi Sheng |
Illustration | Sebastien Bontemps |
Illustration | Alexey Utochkin |
Illustration | Nicholas Siew |
Illustration | Ilya Kleynosov |
Illustration | Olivia Ariferiani |
Illustration | Connie Chen |
Illustration | Suki Chuah |
Illustration | Oleg Grishin |
Illustration | Billie Heitzman |
Illustration | Alexander Holm |
Illustration | Eric Kopicki |
Illustration | Christophe Liekens |
Illustration | Hansel Lok |
Illustration | Maxim Maxutov |
Illustration | Aaron Nandor |
Illustration | SJ Naude |
Illustration | Gavin Patterson |
Illustration | Egor Reznikov |
Illustration | Mike Schneberg |
Illustration | Khaled Shanti |
Illustration | Dr. Bharathi Supramaniam |
Illustration | Ksenia Telegina |
Illustration | James Thompson |
Illustration | Joanna Mak Song Ting |
Illustration | Olivier Verbeke |
Illustration | Betty Qui Zhi Ying |
Illustration | Nikki Yong |
Illustration | Handmade by B |
Illustration | Wizard Photography |
Account Direction | Caroline Büchner |
Retouching | Toni Rubera |
Entrant Company | TBWA\ZURICH |
Idea Creation | TBWA\ZURICH |
Idea Creation | TBWA\CHIAT\DAY NEW YORK |
Production | EG+ |
Media Placement | OMD |